Z powodzeniem zastosowanie znalazła tutaj pianka o strukturze zamkniętych komórek o gęstości ok.40 kg/m3 w zależności od producenta. Dlaczego około?Często producenci prześcigują się w podawaniu firmom natryskowym gęstość swobodnej co jest bardzo mylne. Jest to korzystne dla nas,firm aplikujących ale już nie koniecznie dla naszych klientów.
Drugim bardzo ważnym parametrem pianki jest jej nasiąkliwość. Tutaj mamy cztery sposoby jej badania a dwa są najbardziej popularne, co jest bardzo istotne. Poprzez częściowe, krótkotrwałe zanurzenie ( 24h ) oraz długoterminowe tj. 28 dni. Wydaje nam się że już wszystko wiemy ale nic bardziej mylnego. Wystarczy że producent przytoczy nam wyniki badań pianki z naskórkiem i będą one kilkukrotnie nazwijmy to korzystniejsze od wyników badan bez naskórka. Drugą kwestią jest, iż z reguły takie badanie odbywa się dla dziesięciu próbek żeby uśrednić wynik i ryzyko błędu było jak mniejsze i tutaj niejednokrotnie każdy podaje najlepszy dla siebie wynik z 10 próbek dla próbki z naskórkiem.
Bazując na badaniu krótkotrwałym z reguły jest to 0,2 kg/m2.
Czas na najważniejszy parametr tj. przewodność cieplną materiału. Tak samo i tutaj nasza konkurencja stosuje często metody marketingowe podając parametr deklarowany. Gdzie przypomnę od 2013 roku dla wszystkich materiałów spienianych w trosce o klienta który z reguły jest laikiem i buduje swój ciepły kąt na lata, powinno się podawać wartość starzeniową materiału określaną dla materiału na przestrzeni 25 lat. Dla przykładu materiał o przewodności cieplnej deklarowanej 0,023 W/mk posiada przewodność cieplną po starzeniu 0,026-0,28 W/mK w zależności od grubości 2,5 cm-12 cm
Ostatnim już parametrem w przypadku zamkniętej komórki jest przepuszczalność pary wodnej ( u )na poziome 60, z ciekawości tak jak styropian.
Na koniec pozwolę sobie zauważyć, że wszystkie piany zamknięto-komórkowe mają klasę palności E i są samo-gasnące.